Plaga wypalania traw! Kronika PSP

W minionym tygodniu dwukrotnie zabezpieczano miejsca gdzie istniało podejrzenie podłożenia ładunku wybuchowego.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w środę 23.03.2016 r. ok. 14.48 na terenie dworca kolejowego w Żyrardowie. Po ewakuowaniu podróżnych z dworca strażacy zabezpieczali miejsce prowadzenia działań przez policjantów. W prawie godzinną akcję zaangażowanych było 8 strażaków z JRG Żyrardów.

Drugie zdarzenie miało miejsce w czwartek 24.03.2016 r. ok. 19.10. Tym razem chodziło o budowlę wieży ciśnień położoną w Mszczonowie przy ul. Grójeckiej. Ponieważ obiekt był nieużytkowany strażacy zabezpieczyli teren wokół i udostępnili drabinę policjantom, którzy prowadzili działania wewnątrz budynku. W prawie półtoragodzinną akcję zaangażowanych było 17 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Mszczonów.

W czwartek 24.03.2016 r. ok. g. 20.25 strażacy z JRG Żyrardów w budynku przy ul. Rodzinnej w Żyrardowie, pomogli załodze pogotowia w dostaniu się do mieszkania. Wewnątrz znajdował się starszy mężczyzna, który zasłabł i nie dawał oznak życia. Na szczęście pomoc przyszła na czas, poszkodowanym zajęli się ratownicy pogotowia.

W piątek 25.03.2016 r. ok. g. 08.02 na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Zimna Woda doszło do wypadku z udziałem samochodu dostawczego i osobówki. Na szczęście nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń a działania strażaków ograniczyły się do odłączenia akumulatorów i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W ponad godzinną akcję zaangażowanych było 12 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Mszczonów.

W poniedziałek 28.03.2016 r. ok. g. 13.53 pięć zastępów strażackich walczyło z pożarem suchej trawy na nieużytkach w miejscowości Prościeniec. Na skutek ludzkiej bezmyślności w wyniku celowego podpalenia z ogniem na ponad 4 hektarach walczyło 24 strażaków. Akcję utrudniał grząski teren na który nie można było wjechać samochodami. To tylko jeden z ponad 10 pożarów suchych traw wznieconych w minionym tygodniu celowo przez człowieka. Gaszenie suchych traw pochłania rokrocznie ogromne sumy pieniędzy podatników, czyli nas wszystkich. Zużywa się niezwykle drogi sprzęt specjalistyczny oraz absorbowany jest czas strażaków, szczególnie ochotników. Może się zdarzyć, że sprzęt i ludzie potrzebni do ratowania życia ludzkiego przy wypadku, zamiast nieść pomoc człowiekowi, będą w tym czasie zajęci gaszeniem łąki lub pozostałości roślinnych.

Musimy pamiętać o tym, że osobą potrzebującą pomocy może być każdy z Nas.

W przypadku łamania przepisów przeciwpożarowych wobec sprawców bezmyślnych podpaleń, zostaną podjęte działania ze strony strażaków, policjantów, strażników miejskich oraz organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Pozostałe zdarzenia:

powalone drzewo – 1 zdarzenie

plama oleju – 3 zdarzenia

pożar śmieci – 5 zdarzeń

wypadek drogowy – 1 zdarzenie

pożar trawy – 12 zdarzeń

zapach gazu – 1 zdarzenie

pomoc policji w otwarciu mieszkania – 1 zdarzenie

 

Reklama