Chmiel Fest – Industrialny Festiwal Browarnictwa w Żyrardowie

logo duze

Degustacja trunki z browarów rzemieślniczych i domowych, pokaz warzenia piwa, potrawy kuchni regionalnej, Food Truck’i, konkursy i koncerty. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprasza na Industrialny Festiwal Browarnictwa w Żyrardowie.

Chmiel Fest, II Industrialny Festiwal Browarnictwa w Żyrardowie odbędzie się 29-30 kwietnia 2016 r. (piątek-sobota) w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. To będzie weekend wśród dobrej strawy i muzyki znanych polskich wykonawców.

Chmiel Fest to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, historią i współczesnym „światem” znanego wszystkim bursztynowego napoju. W postindustrialnej przestrzeni zaprezentuje się kilkudziesięciu wystawców, w tym przedstawiciele browarów rzemieślniczych / regionalnych tj. Reden, Jan Olbracht, Fabryka Piwa, Beer Bros, Spirifer, Witnica, Trzech Kumpli Browar Lotny, Wrężel, EDI, Koreb, stoisk alkoholowych: Piwo i cydr, sklep „Alkoholowy Zawrót Głowy”. Natomiast wśród oferty gastronomicznej odwiedzający będą mogli skosztować wyrobów regionalnych m.in. serów korycińskich, które zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską jako chronione oznaczenie geograficzne, a także oferty kilkunastu najbardziej znanych Food Truck’ów w Polsce!

Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Dla wystawców z sektora Browarów zostanie zorganizowany konkurs na Najlepsze Piwo Chmiel Fest 2016, w którym to konsumenci będą oceniać i wybierać zwycięzcę. Natomiast na odwiedzających, oprócz złocistego trunku, czekają liczne konkursy z nagrodami, warsztaty, prelekcje i pokaz warzenia piwa, a także strefa gier i zabaw (Beer pong, Alko-statki, Futbol stołowy, gra w kapsle czy bieg z kuflem z przeszkodami). Na festiwalowej scenie zaprezentują się Megitza Trio (półfinaliści VIII edycji programu Mam Talent) oraz Dikanda (polski zespół uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym, laureaci zagranicznych festiwali).

Wstęp na wydarzenie będzie płatny: 5 zł (do godz. 20:00) oraz 10 zł (po godz. 20:00). Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1753488901548130/

Wybór miejsca na wydarzenie nie jest przypadkowy. Monumentalne postindustrialne przestrzenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie są ściśle związane z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. Budynek siedziby Muzeum jest obiektem zabytkowym, częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce.

I edycja Chmiel Fest odbyła się 25-26 września 2015 r. w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Na przestrzeni dwóch dni wydarzenie odwiedziło kilka tysięcy osób, które mogły spróbować piwnych wyrobów kilku rzemieślniczych i regionalnych browarów, a także lokalnych podmiotów gastronomicznych. Na festiwalowej scenie zagrały dwa zespoły muzyczne: NeoKlez oraz Rootzmans – finaliści 7 edycji Must Be The Music. Tylko muzyka.

Patronat nad tegoroczną edycją objęło szereg znanych branżowych blogerów i portali: Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, Portal Browar.biz, Portal Food Truck, Dziennik piwny, Kilka słów o Piwie, Z nalewaka, Piwolucja, Piwny Brodacz, Zza Winkla, Piwne podróże, Piwa naszego powszedniego, Pamiętnik smakosza. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów 100-lecia Miasta Żyrardowa przy wsparciu Centrum Kultury, Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego oraz stowarzyszenia Fabryka Feniksa.

PROGRAM CHMIEL FEST 2016

Piątek 29.04.2016

18:00 – rozpoczęcie I-go dnia festiwalu

19:00 – uroczyste otwarcie Chmiel Fest w Żyrardowie

19:30 – wykład „Sztuka degustacji” / Przemysław Iwanek „Piwo i cydr”

20:00 – konkursy z nagrodami

21:00 – koncert Megitza Trio / kapela folkowa

22:30 – biesiada przy akompaniamencie muzycznym

24:00 – zakończenie I dnia festiwalu

Sobota 30.04.2016

16:00 – rozpoczęcie II-go dnia festiwalu

START pokazu warzenia piwa / Piwo i cydr oraz Mazowiecki Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych

17:00 – konkursy z nagrodami

18:00 – prelekcja „O stylach piwnych” oraz pokaz szkła do piwa / Łukasz Olszak „Alkoholowy Zawrót Głowy”

19:00 – konkursy z nagrodami

20:00 – zamknięcie głosowania w konkursie na Najlepszy Browar Chmiel Fest 2016 / ogłoszenie wyników tuż przed koncertem

konkursy z nagrodami

21:00 – koncert Dikanda / kapela folkowa

22:30 – biesiada przy akompaniamencie muzycznym

24:00 – zakończenie II dnia festiwalu

Kontakt do Organizatora:

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, ul. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów

tel. 793 134 703; e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl

Reklama