Eryki dla żyrardowskiej Manufaktury Satyry i jej twórcy

Dwie, z trzech statuetek Eryka za wybitne osiągnięcie w dziedzinie karykatury, trafiły do Żyrardowa. Doroczną, nagrodę główną przyznano ,,Manufakturze Satyry” – ogólnopolskiemu, cyklicznemu konkursowi rysunku satyrycznemu, organizowanemu od 2010 roku w Żyrardowie. W uzasadnieniu werdyktu kapituły stwierdzono, że nagroda została przyznana ,,za konsekwentny rozwój imprezy, oryginalne tematy, udaną promocję rysunku satyrycznego połączoną z promocją miasta Żyrardowa, współpracę międzynarodową, szeroką prezentację wystaw pokonkursowych, również poza Żyrardowem”. Drugiego Eryka w postaci wyróżnienia przyznano Zbigniewowi Kołaczkowi – artyście grafikowi, karykaturzyście i kuratorowi Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie ,,za inspirację do zorganizowania konkursu ,, Manufaktura Satyry”, konsekwentną i twórczą współpracę przy jego kolejnych edycjach, dbałość o plastyczną oprawę imprezy i udział w jej szerokiej promocji, za połączenie talentów artystycznych i organizacyjnych”. Trzeciego Eryka otrzymał Krzysztof Grządziel z Mysłowic, laureat wielu konkursów zagranicznych i krajowych, w tym ,,Manufaktury Satyry”. Tegoroczna Gala Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, odbyła się w warszawskim Teatrze ,,Rampa” w dniu 27 maja. Nagroda, nazwana tak od imienia wybitnego polskiego karykaturzysty i plakacisty, założyciela Muzeum Karykatury w Warszawie – Eryka Lipińskiego, jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie karykatury, oraz promocję polskiej karykatury w świecie.

081

Ceremonię wręczenia nagród poprowadził prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Witold Mysyrowicz, który podkreślił, że tegoroczna gala została zdominowana przez Żyrardów, w szczególnym dla miasta roku. To bowiem 100- lecie nadania praw miejskich Żyrardowowi, oraz Rok Filipa de Girarda. ,,To dla tego miasta bardzo ważna rocznica. Wiemy, że Władze Miasta planują w związku z tym wiele specjalnych przedsięwzięć. Niech więc wręczenie naszych Eryków wzbogaci jeszcze, choć w skromny sposób obchody rocznicy 100-lecia Żyrardowa, tego jakże zasłużonego i urokliwego miasta. (…) Dziękujemy Panu Prezydentowi Miasta Żyrardowa Wojciechowi Jasińskiemu za objęcie patronatem honorowym Gali SPAK, władzom miasta i organizatorom Manufaktury dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy, katalogu i wsparcie finansowe”.

W imieniu Prezydenta Miasta Żyrardowa statuetkę Eryka autorstwa artysty rzeźbiarza Jacka Podlasińskiego, przyznaną ,,Manufakturze Satyry” odebrał Zbigniew Kołaczek. Podziękował wszystkim, zarówno osobom prywatnym, artystom, jak i instytucjom, które na przestrzeni ostatnich sześciu lat w jakikolwiek sposób wspierały i przyczyniły się do sukcesu żyrardowskiego konkursu. Wyraził radość, że formuła tego cyklicznego wydarzenia przyczyniła się do poznania i popularyzacji historii jego rodzinnego miasta, oraz do powstania wielu znakomitych dzieł tą historią inspirowanych. Zaprosił obecnych na uroczystości artystów do udziału w kolejnej edycji konkursu.

W trakcie gali odbyła się również aukcja charytatywna na rzecz Wojtka Bilińskiego z Żyrardowa. Sprzedano wszystkie licytowane prace podarowane przez artystów z całej Polski. Uzyskane w ten sposób pieniądze zasilą fundusze potrzebne na kolejną operację chłopca w Stanach Zjednoczonych. W drugiej części gali aktorka Teatru ,,Rampa” Małgorzata Duda-Kozera zaprezentowała swój autorski program kabaretowy. Zabawne piosenki i monologi pod wspólnym tytułem ,,Duda czyni cuda” zostały entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną na widowni publiczność.

W Galerii Sztuki Teatru ,,Rampa” prowadzonym przez Adama Bojarę odbył się wernisaż wystaw laureatów dorocznej nagrody Eryków. Zaprezentowano wszystkie nagrodzone prace z dotychczasowych edycji ,,Manufaktury Satyry”. Wernisaż swoją obecnością uświetniło wielu laureatów konkursu. Wśród nich był również żyrardowianin Zbigniew Osiński, który dwukrotnie otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Żyrardowa. Dopełnieniem ekspozycji były plansze informujące zarówno o historii konkursu, jak i niezwykłych, industrialnych dziejach polskiej stolicy lnu. Wystawie towarzyszył starannie wydany katalog, który znakomicie promuje Żyrardów wśród gości przybyłych z całej Polski na to szczególne wydarzenie. Wystawę można oglądać do końca czerwca w Teatrze ,,Rampa”, ul. Kołowa 20, w godzinach pracy teatru.

078 043 002

Reklama