Kronika PSP Żyrardów

We wtorek 21 czerwca 2016 r. ok. g. 4.08 z nieustalonych przyczyn doszło do pożaru drewnianego pustostanu w Grabinie Radziwiłłowskiej przy ul. Brzozowej. W momencie dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej budynek był całkowicie objęty płomieniami a dach uległ zawaleniu. Pożar opanowano podając trzy prądy wody, następnie przystąpiono do częściowej rozbiórki i przelewania elementów budynku wodą. W trwającą ponad dwie godziny akcję zaangażowanych było łącznie 22 strażaków z JRG Żyrardów oraz OSP Grabina i OSP Bartniki.

Również we wtorek 21 czerwca 2016 r. zaraz po zmianie służby o 8.20, czterech strażaków z JRG Żyrardów uwalniało kota, który wpadł do niezabezpieczonej studzienki kanalizacyjnej w Żyrardowie przy ul. Narutowicza.

Alarmy bombowe.

We wtorek 21 czerwca 2016 r. strażacy z JRG Żyrardów dwukrotnie byli wzywani do alarmu bombowego. Pierwszy miał miejsce ok. 11.30 w budynku Urzędu Skarbowego, drugi ok. 13 w budynku prokuratury Rejonowej. Strażacy na miejscu zabezpieczali czynności sprawdzające prowadzone przez policjantów.

W środę 22 czerwca 2016 r. ok. 10.30 zastęp JRG Żyrardów pomagał w transporcie rannego, który doznał obrażeń na dachu wieżowca położonego przy ul. Girarda w Żyrardowie. Ponieważ poszkodowany nie mieścił się w wyłazie dachowym, strażacy przecięli kłódkę i wynieśli mężczyznę przez okno. Na miejsce wezwano również policjantów.

W czwartek 23 czerwca 2016 r. ok. 07.20 pięciu strażaków z OSP Bartniki uczestniczyło w nietypowej akcji zdejmowania martwego łosia z ogrodzenia posesji we Franciszkowie. Łoś prawdopodobnie podczas próby przeskoczenia ogrodzenia nadział się na jego elementy i na skutek odniesionych obrażeń zdechł. Strażacy zdjęli martwe zwierzę z płotu za pomocą pasów i koparki wezwanej na miejsce przez wójta gminy.

W czwartek 23 czerwca 2016 r. od g. 17.34 przez prawie trzy godziny, siedem zastępów straży walczyło z pożarem budynku mieszkalnego w miejscowości Pieńki – Strzyże. W chwili przybycia na miejsce pierwszego zastępu z OSP Mszczonów pożar rozwijał się wewnątrz murowanego budynku i płomienie wychodziły już przez dach na zewnątrz. Lokatorzy na szczęście opuścili obiekt o własnych siłach i znajdowali się na zewnątrz. Po odłączeniu zasilania elektrycznego przystąpiono do działań gaśniczych, podając dwa prądy wody do wnętrza płonącego budynku oraz jeden w obronie sąsiedniego budynku gospodarczego. Na miejsce dojechała drabina samochodowa za pomocą której przeprowadzono prace rozbiórkowe na dachu, dogaszając jednocześnie tlące się jeszcze zgliszcza. Budynek oddymiono za pomocą wentylatora osiowego a wezwany na miejsce zespół pogotowia przebadał lokatorów budynku. Miejsce zdarzenia w stanie ugaszonym przekazano protokołem właścicielowi. W prawie trzygodzinnej akcji brało udział 30 strażaków z JRG Żyrardów, OSP Mszczonów, OSP Osuchów, OSP Zbiroża oraz OSP Piekary.

W sobotę 25 czerwca 2016 r. ok. g. 10.55 na drodze krajowej nr 50 na wjeździe do Mszczonowa od strony Grójca doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Opla i Skody. Osoby podróżujące pojazdami opuściły je przed przybyciem strażaków. Pasażerka Opla uskarżająca się na ból została zabrana do szpitala. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli akumulatory w samochodach a po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez policjantów uprzątnięto jezdnie z pozostałości powypadkowych. W ponad dwugodzinnej akcji brało udział 12 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Mszczonów.

Również w sobotę 25 czerwca 2016 r. ok. g. 13.56 na ul. Reymonta w Żyrardowie doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego oraz motocykla. W wyniku zderzenia obrażenia odniosła para podróżująca motocyklem. W chwili dojazdu straży, zajmowały się nimi załogi dwóch karetek pogotowia. Strażacy oznakowali miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory, zneutralizowali rozlane na jezdni płyny eksploatacyjne oraz uprzątnęli pozostałości powypadkowe z jezdni. W godzinnej akcji brało udział 6 strażaków z JRG Żyrardów.

W sobotę 25 czerwca 2016 r. ok. g. 18.30 na jednej z posesji w miejscowości Budy Józefowskie doszło do zapalenia się dwóch beczek zawierających preparat do impregnacji drewna. Pożar ugaszono podając jeden prąd gaśniczy na płonące beczki a drugi w obronie budynku gospodarczego. Ponieważ do pożaru doszło ewidentnie z winy właściciela a beczki znajdowały się zbyt blisko drewnianej stodoły na miejsce wezwano policjantów celem nałożenia mandatu karnego na sprawcę pożaru. Z ogniem walczyło ponad dwudziestu strażaków z JRG Żyrardów, JRG Grodzisk Maz. oraz OSP Kuklówka Zarzeczna i OSP Radziejowice.

W niedzielę 26 czerwca 2016 r. ok. g. 18.41 zastęp z JRG Żyrardów uczestniczył w nietypowej akcji, polegającej na ratowaniu pisklęcia ptaka Jeżyka Zwyczajnego (ptak pod ochroną). Pisklę wypadło z gniazda zlokalizowanego pod dachem budynku mieszkalnego położonego w Żyrardowie przy ul. 1 Maja. Strażacy za pomocą drabiny dostali się do gniazda i włożyli tam pisklę.

Również w niedzielę 26 czerwca 2016 r. ok. g. 20.56 prawdopodobnie na skutek celowego podpalenia w płomieniach stanął murowany dom letniskowy w miejscowości Miedniewice. W chwili dojazdu pierwszych zastępów straży całe wnętrze budynku było objęte pożarem. Strażacy gasili ogień od środka i od zewnątrz. Po ugaszeniu pożaru, budynek przeszukano, przewietrzono a miejsce zdarzenia przekazano policjantom z uwagi na podejrzenie podpalenia. W ponad półtoragodzinnej akcji brało udział 16 strażaków z JRG Żyrardów, OSP Miedniewice, OSP Wiskitki i OSP Guzów.

Pozostałe zdarzenia:

usuwanie gniazd owadów – 7 zdarzeń

złamane konary drzew – 7 zdarzeń

pożar trawy, gałęzi i śmieci – 8 zdarzeń

plama oleju na jezdni – 1 zdarzenie

pomoc policji – 2 zdarzenia

oprac. Piotr Grzelecki, PSP Żyrardów

Reklama