Magia świętojańskiej muzyki

koncert12

W niedzielę, 19 czerwca, w mszczonowskim kościele farnym odbył się trzeci już Festiwal Świętojański. Nazwa koncertu nawiązuje do patrona świątyni, dawnego organisty Jana Nepomucena Maklakiewicza oraz Nocy Świętojańskiej, która przypada w tym okresie. Organizatorem festiwalu jest Gminne Centrum Informacji, które z ramienia Gminy Mszczonów, już od ponad roku prowadzi zajęcia umuzykalniające w dawnej kamienicy Maklakiewiczów. Okolicznościowe koncerty i uroczyste zakończenia kolejnych etapów nauki stały się już tradycją, która pozwala wszystkim mieszkańcom podziwiać występy nie tylko tych, którzy rozwijają swój talent w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Do udziału w Festiwalu dyrektor GCI Beata Sznajder zaprasza wszystkich, którzy kontynuują artystyczne tradycje zapoczątkowane przez znany ród: Orkiestrę Dętą OSP, uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego, a także osuchowską grupę Pro Arte. Dzięki temu muzyka łączy wykonawców w różnym wieku, z różnych okolic Gminy Mszczonów, na różnym etapie zaawansowania po to, by pokazać, że język dźwięków jest zawsze tak samo niezwykły – bez względu na to, kto się nim posługuje.

Tegoroczny koncert rozpoczęła dyrektor GCI Beata Sznajder, która przypomniała, że muzyka ma oddawać to, co jest niewyrażalne słowami. Myśl ta była ideą przewodnią Festiwalu, który rozbrzmiewał melodiami o różnym charakterze i pochodzeniu – utworami popularnymi i klasycznymi, polskimi i zagranicznymi. Zmieniały się także formy wykonania – od solowych występów instrumentalnych, poprzez śpiew aż po prezentacje grupowe. Wśród utworów, których mogła wysłuchać licznie zgromadzona publiczność, znalazły się m.in. wariacje Beethovena, „Morskie opowieści”, „Ave Maria”, piosenka „Jej portret”, co sprawiło, że muzykom udało się trafić w gusty wszystkich odbiorców. Podczas Festiwalu swoje umiejętności zaprezentowali (w kolejności występów): Jakub Gnyś, Olga Łukaszewicz, Wiktoria Gorzelewska, Martyna Kwaczyńska, Michał Piątkowski, Oliwia Gontarz, Patryk Sznajder, Amelia Huba, Jan Sadowski, Eryk Biedrzycki, Paula Szymańczak, Weronika Szczepańska, Mirosław Wirowski, Klaudia Woszczyk, Olga Smulska, Gabriela Biernat, Maciej Piwowarczyk, Dominika Ścisłowska, Julia Ścisłowska, Szymon Łukaszewicz, Monika Kubiak, Maciej Włodarczyk, Szymon Kowalski, Bartłomiej Banasiewicz i Zofia Szymańska.

Oprócz muzyki wykonanej na gitarze, akordeonie, saksofonie, keyboardzie, perkusji, fortepianie, skrzypcach, flecie, pojawiły się także tak egzotyczne instrumenty jak ksylofon czy kongi. Swój repertuar zaprezentował Chór Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego pod kierunkiem Mateusza Wiśniewskiego a tango Jana Adama Maklakiewicza „Siedem czerwonych róż” zaśpiewał Jerzy Narożny. Na Festiwalu nie zabrakło także zespołów. Pierwszym z nich była Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, która jest jedną z muzycznych wizytówek miasta. Gromkimi brawami zgromadzona publiczność nagrodziła także osuchowski zespół Pro Arte (Daniel Olborski, Aleksandra i Bartłomiej Marczak, akompaniament fortepianowy – Ludmiła Kierzkowska), który brawurowo wykonał m.in. wzruszającą piosenkę „Belle” z musicalu „Notre Dame de Paris” oraz utwór Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar „Biały Krzyż”.
Niedzielny koncert poprowadzili członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego – Barbara Gryglewska i Piotr Dymecki, pasjonaci historii, współzałożyciele Mszczonowskich Izb Pamięci – Rodziny Maklakiewiczów i Ziemi Mszczonowskiej.
Ciekawostką był strój prowadzącego- mundur żołnierza polskiego wz 19, podkreślający związek pomiędzy dwiema izbami, w których kultywujemy historię różną, tę piękną muzyczną i tę chwalebną z jakiej mszczonowianie są tak dumni.

Na zakończenie Festiwalu Dyrektor GCI wyraziła nadzieję, że to nie ostatnia wspólna podróż do krainy muzyki i podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji koncertu: artystom, nauczycielom, Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Przybylskiemu, dyrektor MOKu Grażynie Pływaczewskiej i jej pracownikom, dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego Małgorzacie Rogozińskiej, Kapelmistrzowi Orkiestry OSP Jackowi Zielonce, Mszczonowskiemu Stowarzyszeniu Historycznemu, w tym Strzelcom GRH i pracownikom Gminnego Centrum Informacji.

Dagmara Bednarek

Reklama