Kronika PSP Żyrardów

Wypadki na głównych drogach z udziałem samochodów osobowych, wywrócona ciężarówka na mszczonowskim rondzie, skutki wichury i trąby powietrznej. Taki był ostatni tydzień na terenie powiatu żyrardowskiego.

W poniedziałek 11 lipca 2016 r. ok. g. 20.05 na 415 kilometrze drogi S 8 na zjeździe do Mszczonowa na skutek niezachowania ostrożności doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego Opel. W wyniku zdarzenia pojazd wylądował na dachu w przydrożnym rowie. Pierwszej pomocy kierowcy i pasażerowi udzielił zespół pogotowia ratunkowego. Zabezpieczono miejsce wypadku, odłączono akumulator oraz zakręcono zawór instalacji gazowej. W godzinnej akcji brało udział 6 strażaków z JRG Żyrardów.

W nocy z 11 na 12 lipca 2016 r. silny wiatr i ulewa wyrządziły na terenie powiatu duże szkody, najbardziej poszkodowana została miejscowość Niemieryczew gm. Puszcza Mariańska tu wiatr połamał drzewa oraz zerwał fragment dachu z jednego z budynków mieszkalnych. Strażacy żeby dojechać do miejscowości najpierw musieli usunąć ok. 50 drzew powalonych na drogę gminną na długości ok. 500 m. Dopiero po udrożnieniu przejazdu dojechano do posesji, gdzie właściciel już sam doraźnie zabezpieczył fragment zerwanego pokrycia.

We wtorek 12 lipca 2016 r. ok. g. 16 zastęp z OSP Miedniewice zabezpieczył piwnicę jednego z budynków a następnie wypompował wodę, która się wdarła do piwnicy po przejściu ulewy nad Miedniewicami.

We wtorek 12 lipca 2016 r. ok. g. 16.15 w miejscowości Strzyże doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych Opel i Daewoo. W wyniku zdarzenia jeden z pojazdów zapalił się. Na szczęście wszyscy podróżujący samochodami opuścili je o własnych siłach przed przyjazdem służb ratowniczych. Strażacy podali jeden prąd gaśniczy na palący się samochód a zespół pogotowia udzielił pomocy jednemu z kierowców. Samochód ugaszono, zabezpieczono zbiornik z gazem oraz usunięto sorbentem rozlane płyny. Na miejsce wezwano policję, która prowadziła dalsze czynności dochodzeniowe. W trzygodzinnej akcji brało udział 13 strażaków z JRG Żyrardów, OSP Osuchów oraz OSP MSzczonów.

W piątek 15 lipca 2016 r. ok. g. 14.00 na rondzie drogi nr 50 w Mszczonowie na skutek niezachowania ostrożności doszło do przewrócenia ciężarówki przewożącej jabłka. Kierowca nie odniósł obrażeń. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku oraz odłączyli akumulator w samochodzie Ze zbiornika paliwa na drogę wylało się ok. 400 litrów oleju napędowego, który strażacy zebrali za pomocą pomp i sorbentu. Utrudnienia na drodze trwały ponad 4 godziny. Policja zorganizowała objazdy a o zdarzeniu poinformowano Inspekcję Ochrony Środowiska. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano protokołem zarządcy drogi.

W sobotę 16 lipca 2016 r. ok. 15.30 w miejscowości Słabomierz prawdopodobnie na skutek nieuwagi podczas manewru wyprzedzania, kierujący motocyklem uderzył w barierki odgradzające chodnik od jezdni. Poszkodowanemu pomocy udzielał zespół pogotowia ratunkowego a strażacy zajęli się usuwaniem rozlanych płynów i pozostałości powypadkowych. W ponad godzinnej akcji brało udział 5 strażaków z JRG Żyrardów.

Pozostałe zdarzenia:

pomoc pogotowiu i policji – 3 zdarzenia

zapach gazu – 1 zdarzenie

usuwanie gniazd owadów – 8 zdarzeń

złamane konary drzew – 15 zdarzeń

kolizja drogowa – 7 zdarzeń

pożar małe np. śmieci – 3 zdarzenia

oprac. Piotr Grzelecki, PSP Żyrardów

Reklama