Kronika PSP Żyrardów

Poważne wypadki, w tym z udziałem zwierząt, pożary a także śmiertelna ofiara kąpieli po pijanemu w Żyrardowie. Kronika PSP Żyrardów.

We wtorek 26 lipca 2016 r. ok. g. 05.31 w miejscowości Waleriany samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w drzewo znajdujące się w odległości ok. 5 m od jezdni. W zdarzeniu brały udział dwie osoby. Kierujący był poza pojazdem a pasażerka uwięziona w pojeździe (przytomna, z zachowanymi czynnościami życiowymi, prawdopodobnie uraz kostki). Pogotowie Ratunkowe oraz Policja były przed przyjazdem pierwszego zastępu straży. Działania straży polegały na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy pomocy sprzętu hydraulicznego, oraz odłączeniu akumulatora. W wyniku wypadku obydwoje podróżnych znalazło się w szpitalu a samochód nadaje się na złom. Przyczyną zdarzenia było zwierzę (prawdopodobnie łoś), które wbiegło na jezdnię wprost pod jadący samochód. Kierowca chcąc uniknąć zderzenia wykonał gwałtowny manewr który zakończył jazdę na drzewie.

W środę 27 lipca 2016 r. od g. 11.58 trzy zastępy straży zostały wezwane do pożaru w pomieszczeniu kuchni w jednym z budynków jednorodzinnych w miejscowości Olszanka. Prawdopodobnie na skutek zaprószenia ognia przez osoby nieletnie spaleniu uległa szafka kuchenna i okopcone zostały ściany wewnątrz budynku. Mieszkańcy opuścili dom samodzielnie przed przybyciem strażaków i zostali przebadani przez pogotowie, na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy ugasili pożar jednym prądem wody, przewietrzyli pomieszczenia a następnie sprawdzili miernikiem stężenie tlenku węgla. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem właścicielowi. W prawie dwugodzinnej akcji brało udział 12 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Michałów.

W czwartek 28 lipca 2016 r. ok. 05.37 otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku w miejscowości Kuklówka Zarzeczna. Na drodze prowadzącej do Jaktorowa kierowca samochodu dostawczego przewożącego chleb chcąc ominąć psa, który wybiegł na jezdnię stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Zakleszczonego kierowcę uwolnili strażacy z OSP Kuklówka Zarzeczna, którzy udzielili mu również pierwszej pomocy medycznej. Na miejsce wezwano także policję i pogotowie ratunkowe. W ponad godzinnej akcji brało udział 12 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Kuklówka Zarzeczna.

Niestety jest to już kolejny wypadek gdzie bezpośrednią przyczyną było wtargnięcie zwierzęcia przed poruszający się pojazd. Dlatego apelujemy do kierowców o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas podróży samochodem nawet jeśli nie ma ustawionych znaków ostrzegawczych. Niestety zwierzęta nie przestrzegają przepisów i mogą znaleźć się na naszej drodze w najmniej dla nas spodziewanym miejscu i czasie.

W czwartek 28 lipca 2016 r. ok. g. 16.40 na ul. 1 Maja w Żyrardowie prawdopodobnie na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej doszło do pożaru samochodu dostawczego Mercedes przewożącego artykuły spożywcze. Dwie osoby podróżujące pojazdem opuściły go przed przyjazdem strażaków. W momencie dojazdu straży pożarnej pojazd był całkowicie objęty płomieniami, podano jeden prąd gaśniczy oraz wezwano drugi zastęp, gdyż wewnątrz znajdowała się butla z gazem, która mogła wybuchnąć. W trakcie prowadzenia działań do pasażerki wezwano pogotowie, gdyż skarżyła się na zawroty głowy i złe samopoczucie. W trakcie gaszenia pożaru wstrzymano ruch w obu kierunkach. Na szczęście nie doszło do wybuchu butli. W prawie godzinnej akcji brało udział 9 strażaków z JRG Żyrardów.

W piątek 29 lipca 2016 ok. g. 07.10 w miejscowości Jesionka kierowca Volkswagena Passata na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Przybyli na miejsce strażacy uwolnili nieprzytomnego kierowcę za pomocą narzędzi hydraulicznych i przekazali go zespołowi pogotowia ratunkowego. Stan kierowcy wymagał szybkiego transportu do szpitala, dlatego na miejsce wezwano śmigłowiec LPR. W ponad godzinnej akcji uczestniczyło 6 strażaków z JRG Żyrardów.

Również w piątek 29 lipca 2016 r. ok. g. 21.30 na ul. Narutowicza w Żyrardowie prawdopodobnie na skutek celowego podpalenia w ogniu stanęło jedno z pomieszczeń na I p. Ogień gaszono od wewnątrz po klatce schodowej oraz z zewnątrz z drabiny samochodowej. Po opanowaniu ognia, mimo iż budynek był niezamieszkały (pustostan) przeszukano pomieszczenia w poszukiwaniu ewentualnych dzikich lokatorów, następnie sprawdzono konstrukcję za pomocą kamery termowizyjnej i po ponad półtoragodzinnej akcji miejsce pożaru w stanie ugaszonym przekazano do dozorowania właścicielowi.

W sobotę 30 lipca 2016 r. ok. g. 21.40 dyżurny pogotowia poinformował o prawdopodobnym utonięciu na terenie zalewu żyrardowskiego. Na miejscu zdarzenia okazało iż prawdopodobnie podczas kąpieli w zalewie wypadkowi uległ młody mężczyzna. Informacja pochodziła od dwóch osób które przybyły wraz z nim nad zalew i jako ostatnie widziały go wchodzącego do wody. Początkowo poszukiwania prowadzono z brzegu następnie po przybyciu zastępu OSP Żyrardów z łodzią przeszukiwano zbiornik z wody. Wezwano również grupę płetwonurków z Warszawy. Po przybyciu nurków za pomocą sonaru zlokalizowano pod wodą ciało mężczyzny. Nurkowie wydobyli poszkodowanego i przenieśli go na brzeg od strony ul. Ziołowej. Niestety obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon.

Jest to już drugie utonięcie na terenie zalewu w przeciągu tygodnia a do końca wakacji pozostał jeszcze miesiąc. Apelujemy do mieszkańców aby korzystali ze strzeżonego kąpieliska od strony ul. Ziołowej, tym bardziej że w tym roku wstęp na nie jest bezpłatny.

Pozostałe zdarzenia:

plama oleju – 3 zdarzenia

usuwanie gniazd owadów – 9 zdarzeń

pożar małe np. śmieci, trawy – 4 zdarzenia

pomoc pogotowiu lub policji – 4 zdarzenia

złamane konary drzew – 2 zdarzenia

/mł. bryg. mgr inż. Piotr Grzelecki  PSP w Żyrardowie

Reklama