Odkorkowani „wzięli w obroty” plastikowe butelki

odk

O tym, że trzeba dbać o środowisko, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W praktyce z proekologicznymi zachowaniami bywa już jednak różnie. Właśnie poczynione obserwacje oraz troska o planetę zainspirowały członków grupy Odkorkowani do realizacji ekologicznego projektu. Na urzeczywistnienie swojego pomysłu działaczom udało się pozyskać dotację z funduszu FIO Mazowsze Lokalnie w kwocie 5 000 zł. Równie cennym wsparciem była pomoc Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”, która objęła patronat nad całą akcją.

W ramach Projektu „Weź mnie w obroty” członkowie grupy Odkorkowani prowadzili spotkania ekologiczne, których głównym punktem było przekazanie kompletów zgniataczy butelek oraz koszy na odpady plastikowe i korki do instytucji, szkół, siedzib organizacji pozarządowych oraz innych ważnych miejsc, które odwiedzają ludzie. Wszystkie podarowane przedmioty posiadały oznakowania – instrukcje obsługi, ekologiczne plakaty i naklejki, które promować będą ideę recyklingu plastiku. Łącznie zakupiono 15 sztuk dużych zgniataczy butelek (mocowanych na ścianach), 30 sztuk zgniataczy podręcznych oraz 37 sztuk różnej wielkości koszy na plastik oraz nakrętki. Trafiły one przede wszystkim do mieszkańców Mszczonowa, Żabiej Woli i Radziejowic, ale część kompletów przekazano także do instytucji pozostałych, siedmiu gmin z terenu Ziemi Chełmońskiego. Uroczystego podsumowania Projektu grupa Odkorkowani dokonała podczas Dnia Edukacji Narodowej, który w tym roku mszczonowska szkoła podstawowa świętowała na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podczas spotkania uczniom, rodzicom i pracownikom placówki zaprezentowano krótką scenkę, w której wyjaśniono ideę całej akcji oraz pokazano znaczenie recyklingu plastiku. Na zakończenie Odkorkowani przekazali na ręce dyrektor szkoły, Agnieszki Walczyńskiej-Łoś, komplet zgniataczy, koszy oraz ulotek zachęcając, by był on początkiem zmian w świadomości ekologicznej wszystkich dzieci i dorosłych związanych ze szkołą.

Akcja Odkorkowanych cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ciekawość, szczególnie dzieci, wzbudzały nowatorskie urządzenia, które montowano na ścianach placówek, instytucji, organizacji itp. Przeprowadzone spotkania pokazały, że ludzie chcą troszczyć się o swoją planetę, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć. Projekt pasjonatów ekologii pokazał im, że nawet tak drobne działanie, jak odkręcenie korka i zgniecenie butelki, może przyczynić się do poprawy stanu planety, której przecież „nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy od naszych wnuków”.

Dagmara Bednarek, GCI

Reklama