Płyta Szałaput na 100 lecie miasta Żyrardowa

szalaputy-plyta

Koncert Szałaput promujący ich płytę  pt Żyrardów ma 100 lat uświetnił obchody 100-lecia nadania praw miejskich miastu Żyrardów . Zaprezentowano piosenki o Żyarrdowie w wykonaniu zespołu ,,Szałaputy” z Młodzieżowego Domu Kultury. Za teksty piosenek posłużyły wiersze nagrodzone w Powiatowym Konkursie Poetyckim ,,Żyrardów – co za miasto”. Nagrania do płyty zrealizowano w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie w 2016 roku. Wykorzystano przy tym oryginalne dźwięki maszyn (krosna) udostępnione przez Jacka Czubaka z Muzeum Lniarstwa. Znalazły się także odgłosy nagrane na ulicach miasta Żyrardowa oraz w Parku Dittricha. Koncertowi towarzyszył pokaz na wielkim ekranie umieszczonym nad sceną, fotografii zarówno starego, jak i współczesnego miasta. Fotografie archiwalne zostały udostępnione przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Były też prezentowane prace plastyczne dzieci ukazujące nasze miasto. W ten sposób, w dniu 18 listopada 2016 roku podsumowano całoroczny interdyscyplinarny projekt autorstwa Bożeny Liszewskiej oraz Sławomira Naleja.

Prowadząca koncert Bożena Liszewska wręczyła płyty autorom tekstów i muzyki. Wśród licznie przybyłych gości obecni byli : Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego – Grzegorz Dobrowolski i Dyrektor Wydziału Oświaty Powiatu Żyrardowskiego – Adam Lemiesz, Prezydent Miasta Żyrardowa – Wojciech Jasiński, Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa – Dariusz Kaczanowski i Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa – Marcin Rosiński. Koncert zakończył się owacyjnymi brawami dla zespołu ,,Szałaputy”, dla ich opiekunów: Aleksandry Rudzińskiej i Urszuli Izdebskiej, oraz odpowiedzialnego za realizację nagrań Sławomira Naleja.

Ponadto w Galerii ,,Resursa” zaprezentowano prace laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Żyrardów sercem malowany”. To kolejna w ciągu ostatnich dwóch lat wystawa ukazująca plastyczne dokonania dzieci i młodzieży z terenu powiatu żyrardowskiego. W roku 2015 Dziecięca Akademia Plastyczna z Młodzieżowego Domu Kultury pokazała swój dorobek twórczy na wystawie ,,Tęczą malowane”. Tym razem młodzi twórcy oczarowali widzów barwnymi pracami ukazującymi nasze miasto. Oprócz charakterystycznych budowli, takich jak kościoły, ludowiec, ochronka, magistrat, czy dworzec kolejowy, ukazane zostały żyrardowskie ulice i zaułki.

To Żyrardów widziany oczyma jego najmłodszych mieszkańców. Zwiedzający wystawę mieli również sposobność zapoznać się z pracami dorosłych artystów pokazujących swoje dzieła w ramach Międzynarodowej Wystawy Rysunku Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”. Temat tej wystawy nawiązywał również do jubileuszu naszego miasta, oraz do postaci Filipa de Girarda – pierwszego dyrektora zakładów lniarskich.

Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęli: Starosta Żyrardowski – Wojciech Szustakiewicz oraz Prezydent Miasta Żyrardowa – Wojciech Jasiński.

Szałaputy „Żyrardów ma 100 lat”

W nagraniach udział wzięli:

Zespół Wokalny „Szałaputy”

Opiekunowie zespołu i aranżacje wokalne – Aleksandra Rudzińska i Urszula Izdebska

Gościnnie zaśpiewali – Wiesław Tupaczewski, Zuzia Marczak, Ada Rudzińska, Zuzia Dropińska

Sławomir Nalej – gitary, bass, ukulele, instr. perkusyjne, aranżacje, realizacja nagrań

Krzysztof Gwiazda – kompozycje, fortepian, akordeon

Sylwia Gutkowska – kompozycje

Robert Siniarski – instrumenty klawiszowe

Zbigniew Kołaczek, Wiktor Szot – okładka

Pomoc merytoryczna, edycja tekstów – Hanna Fibich i Ewa Szklarska

Reklama