Świąteczne zakończenie zajęć umuzykalniających

Nic tak nie wprowadza w świąteczny nastrój jak piękna muzyka. Potwierdzili to artyści prezentujący swoje umiejętności podczas Koncertu Bożonarodzeniowego, który odbył się 18 grudnia w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Organizatorami wydarzenia była Gmina Mszczonów oraz Gminne Centrum Informacji, które w ramach działającej w jego strukturach Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, przez dwa lata prowadziło zajęcia umuzykalniające dla mieszkańców. Świąteczny koncert był doskonałą okazją do podsumowania bezpłatnych lekcji nauki gry na instrumencie, które właśnie w grudniu zakończyły pierwszy cykl swojego funkcjonowania.

Drugi Koncert Bożonarodzeniowy otworzyła dyrektor GCI Beata Sznajder, która oprócz powitania gości i muzyków wyraziła nadzieję, że uczestnicy zajęć nie porzucą swojej pasji, ale będą ją nadal rozwijać a także zarażać nią innych po to, by Mszczonów nieprzerwanie rozbrzmiewał muzycznymi tradycjami, które zapoczątkowali członkowie rodziny Maklakiewiczów. Całe artystyczne wydarzenie poprowadzili członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego – Barbara Gryglewska oraz Piotr Dymecki.

Zgromadzona w kościele publiczność mogła tego dnia wysłuchać pięknych kolęd i pastorałek, ale także świątecznych piosenek. Na początek świątynia rozbrzmiała nutami za sprawą głosów Chóru Prywatnej Szkoły Muzycznej im. Antoniego Szalińskiego w Żyrardowie, która posiada także swój mszczonowski oddział. Uczniowie, którymi dyrygował kierownik zespołu Mateusz Wiśniewski a akompaniowała Katarzyna Orlińska, wykonali utwory Witolda Lutosławskiego oraz Feliksa Nowowiejskiego. Uczestnicy zajęć umuzykalniających prezentowali grę na takich instrumentach jak gitara czy pianino. W ich wykonaniu zabrzmiały, między innymi, kolędy „Lulajże Jezuniu” czy też „Wśród nocnej ciszy”.

Zgromadzoną publiczność swoimi występami w świąteczny nastrój wprowadzili także wychowankowie wspomnianej, żyrardowskiej szkoły muzycznej. Na szczególne brawa zasłużyli członkowie zespołu wokalno-instrumentalnego pod kierunkiem Katarzyny Orlińskiej. Najmłodsi zaśpiewali i zagrali „Zimową piosenkę” oraz utwór „Niebo oniemiało” pokazując, że także i oni doskonale potrafią rozproszyć zimowy chłód swoją muzyką.

Nieodłącznym elementem każdego koncertu organizowanego przez GCI są także występy osuchowskiej grupy PRO ARTE, która składa się z wychowanków oraz absolwentów tamtejszego Zespołu Szkół. Tym razem uzdolniona młodzież zaprezentowała się w utworach „Płacze Jezus maly”, „Gwiazdeczka”, „Kolędowy czas” oraz „Biały śnieg”.

Specjalnym gościem koncertu była wokalistka Małgorzata Jarecka, której towarzyszył zespół w składzie: Marek Stefankiewicz (instrumenty klawiszowe), Andrzej Wysocki (gitara basowa) i Mariusz Mocarski (instrumenty perkusyjne). Artystka ta dwukrotnie została laureatką koncertu finalistów Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.  Przez kilka lat występowała również z zespołem Maryli Rodowicz oraz współpracowała z kabaretem niedawno zmarłego Bogdana Smolenia, z którym odbyła tournée po Kanadzie. Towarzyszący jej instrumentaliści, to znani muzycy a także pedagodzy współpracujący z wieloma gwiazdami rodzimej sceny takimi, jak Budka Suflera czy Krystyna Prońko. Małgorzata Jarecka w swoim świątecznym minirecitalu zaprezentowała znane polskie kolędy oraz zagraniczne przeboje bożonarodzeniowe. Występ wokalistki został nagrodzony długimi owacjami a ona sama nie kryła wzruszenia z ciepłego przyjęcia przez mszczonowską publiczność.

Koncertową część uroczystości zakończyła dyrektor Beata Sznajder, która zaprosiła na kolejne kolędowanie za rok i podziękowała wszystkim wykonawcom oraz przygotowującym ich nauczycielom, a także burmistrzom, Józefowi Grzegorzowi Kurkowi i Grzegorzowi Kozłowskiemu, oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej Łukaszowi Koperskiemu i radnym RM za to, że gmina finansuje zajęcia umuzykalniające po to, by były one bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców. Po złożeniu świątecznych życzeń dyrektor Beata Sznajder zaprosiła wszystkich gości, nauczycieli i wykonawców na spotkanie wigilijne, które GCI zorganizowało w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Podczas łamania się opłatkiem przy wspólnym stole, wszyscy życzyli sobie świąt równie magicznych i radosnych jak koncertowe melodie oraz rodzinnych spotkań w atmosferze równie ciepłej, jak ta, która połączyła wszystkich uczestników bożonarodzeniowego muzykowania.

Tekst: Dagmara Bednarek

Reklama