Kronika PSP Żyrardów

 

W poniedziałek 16.01.2017 r. ok. g.09.37 na skutek awarii pieca węglowego doszło do pożaru w kotłowni budynku jednorodzinnego w Starych Kozłowicach. Przybyli na miejsce strażacy z JRG Żyrardów w pierwszej kolejności ewakuowali na zewnątrz kobietę oraz znajdujące się pod jej opieką dzieci (troje w wieku 2 lat i jedno 6-cio letnie). Nikt nie odniósł obrażeń. Strażacy w aparatach oddechowych weszli do pomieszczenia kotłowni i ugasili pożar a następnie za pomocą wentylatora przewietrzono budynek. W wyniku pożaru opaleniu uległy ściany, sufit oraz drzwi do kotłowni. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przkazano właścicielowi. W godzinnej akcji brało udział sześciu strażaków z JRG Żyrardów.

Również w poniedziałek 16.01.2017 r. ok. g. 13.32 lokatorka jednego z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ul. Kościuszki w Żyrardowie poinformowała o dymie występującym w jej mieszkaniu. Na miejscu okazało się, że przyczyną zadymienia jest nieszczelność przewodu kominowego. Na miejscu znajdowała się kobieta, która nie doznała obrażeń po dokonaniu pomiarów wygaszono piec znajdujący się na parterze budynku, mieszkania przewietrzono i zakazano użytkowania pieca do czasu wykonania przeglądu kominiarskiego.

Również w poniedziałek 16.01.2017 r. ok. g. 17.23 na drodze 719 w miejscowości Waleriany prawdopodobnie na skutek niezachowania zasad bezpieczeństwa kierujący samochodem Fiat stracił panowanie nad pojazdem i wylądował na dachu w przydrożnym rowie. Przybyłe na miejsce dwa zastępy z JRG Żyrardów zastały na miejscu pojazd leżący na dachu a obok niego leżała przytomna kobieta. Poszkodowanej natychmiast udzielono pierwszej pomocy a po przyjeździe karetki przekazano ją pod opiekę ratownikom medycznym. Pojazd zabezpieczono, postawiono na koła i odłączono akumulator. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano policjantom.

We wtorek 17.01.2017 r. ok. g. 21.40 strażacy z JRG Żyrardów i OSP Mszczonów zostali wezwani do nietypowego zdarzenia na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Mszczonów. Kierowca Tira wymieniał żarówkę w naczepie pojazdu i został do niej przygnieciony przez inny ciągnik siodłowy, którego kierowca chciał oświetlić koledze tył naczepy, tylko wysiadając zapomniał zaciągnąć hamulec postojowy. W momencie przybycia strażaków zgnieciony mężczyzna znajdował się już w karetce pogotowia pod opieką ratowników medycznych a działania strażaków ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i oświetlenia terenu akcji.

PTASIA GRYPA

W czwartek 19.01.2017 r. w nocy ok. 04.30 inspekcja weterynaryjna poinformowała o wykryciu na terenie jednego z gospodarstw we wsi Popielarnia (gm. Wiskitki) ogniska ptasiej grypy H5N8. W związku z tym wojewoda mazowiecki w dniu 19 stycznia 2017 r. wydał rozporządzenie nr 1 w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów żyrardowskiego i sochaczewskiego. (tekst w załączeniu)

W piątek 20.01.2017 r. ok. g. 06.46 na śliskiej nawierzchni autostrady A 2 na wysokości Wiskitek doszło do wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych. Pojazdy znajdowały się na pasie zieleni i pasie awaryjnym autostrady. Przybyły na miejsce zespół pogotowia przebadał uczestników zdarzenia w tym 6-letnie dziecko. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli akumulatory w pojazdach, zakręcili zawór gazowy w jednym z nich i po ponad godzinnych działaniach przekazali teren policjantom.

Również w piątek 20.01.2017 r. ok. g. 23.32 z nieustalonych jeszcze przyczyn doszło do zapalenia się strychu nad budynkiem mieszkalnym w jednym z gospodarstw w miejscowości Nosy Poniatki (gm. Mszczonów). W momencie dojazdu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia mieszkańcy znajdowali się poza budynkiem i nie zgłaszali dolegliwości. Pożar udało się opanować poprzez podanie czterech prądów gaśniczych w tym jednego z drabiny samochodowej bezpośrednio na poddasze płonącego budynku. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległ dach nad częścią mieszkalną i częściowo uszkodzony dach nad częścią gospodarczą. Z ogniem przez prawie cztery godziny walczyło 26 strażaków z JRG Żyrardów oraz OSP: Osuchów, Mszczonów, Zbiroża. Na czas trwania akcji w Nosach Poniatkach teren powiatu zabezpieczały OSP Żyrardów i OSP Korytów.

Pozostałe zdarzenia:

kolizja drogowa- 2 zdarzenia

pożar śmieci, zadymienie – 4 zdarzenia

pomoc pogotowiu – 1 zdarzenie

zalana piwnica – 1 zdarzenie

pożar samochodu – 1 zdarzenie

zabezpieczenie przejazdu – 1 zdarzenie

oprac. mł. bryg. mgr inż. Piotr Grzelecki PSP Żyrardów

Reklama