Kronika PSP Żyrardów

 

24 stycznia 2017 r. ok. g. 19.29 nieznani sprawcy podpalili wersalkę wystawioną koło śmietnika kontenerowego przy ul. Wyszyńskiego w Żyrardowie. Pożar szybko opanowano za pomocą jednego prądu gaśniczego i po niespełna półgodzinnej akcji czterech strażaków z JRG Żyrardów wróciło do siedziby jednostki.

Również 24 stycznia 2017 r. ok. g. 21.50 sześciu strażaków z OSP Mszczonów uwalniało głowę psa uwięzioną w prętach bramy wjazdowej jednej z posesji przy ul. Tańskiego w Mszczonowie. Strażacy rozcięli elementy bramy za pomocą nożyc hydraulicznych i uwolnionego psa przekazali właścicielce.

26 stycznia 2017 r. strażacy interweniowali przy dwóch pożarach sadzy w kominie. Pierwszy pożar miał miejsce ok. 18.34 w Żyrardowie przy ul. Krótkiej, drugi ok. 23.10 w Jesionce przy ul. Słonecznej. Obydwa pożary udało się szybko ugasić, zakazując jednocześnie dalszej eksploatacji pieca do czasu wykonania przeglądu przez kominiarzy.

29 stycznia 2017 r. ok. g. 10.38 lokatorzy jednego z budynków wielorodzinnych przy ul. Sikorskiego w Żyrardowie powiadomili straż o zapachu gazu na klatce schodowej. Na miejscu okazało się, że przyczyną ulatniania się gazu było zalanie palnika i zgaszenie płomienia na kuchence gazowej w jednym z mieszkań. Znajdującego się wewnątrz starszego mężczyznę z objawami zatrucia po podaniu tlenu przekazano załodze pogotowia. Mieszkanie przewietrzono i przekazano protokołem obecnemu na miejscu wnuczkowi.

APEL:

Kolejny raz przypominamy o obowiązku dokonywania przeglądu oraz czyszczenia przewodów spalinowych przez przeszkolonych kominiarzy. Bardzo często zdarza się że przewód kominowy po takim pożarze sadzy nie nadaje się do dalszej eksploatacji, gdyż wykrusza się zaprawa ze spoin pomiędzy cegłami i powstają nieszczelności przez które może wydostawać się dym lub spaliny. Może to doprowadzić do pożaru lub zatrucia. Ciężko sobie również wyobrazić przemurowywanie komina w zimę przy ujemnych temperaturach. Lokatorzy takich domów pozostają wówczas bez ogrzewania w sezonie zimowym. Warto się więc zastanowić i lepiej zrobić to zawczasu przed ewentualnym pożarem w naszym kominie.

Pozostałe zdarzenia:

pożar śmieci, zadymienie – 4 zdarzenia

kolizja drogowa- 1 zdarzenie

zabezpieczenie lądowiska LPR – 1 zdarzenie

Oficer Prasowy PSP w Żyrardowie mł. bryg. mgr inż. Piotr Grzelecki

Reklama