Kronika PSP Żyrardów

SONY DSC

8 lutego 2017 r. ok. g. 20.10 z nieustalonych jeszcze przyczyn doszło do pożaru drewnianego budynku częściowo zamieszkałego, położonego w Radziwiłłowie przy ul. Warszawskiej. W chwili dojazdu pierwszych jednostek straży budynek był całkowicie objęty płomieniami. Okoliczni mieszkańcy twierdzili, że wewnątrz może znajdować się człowiek. W początkowej fazie podano cztery prądy gaśnicze a po stłumieniu ognia dokonano przeszukania budynku, na szczęście okazało się że nikogo wewnątrz nie było. W trakcie działań gaśniczych występowały problemy z wodą (zamarznięte hydranty), dlatego na miejsce zadysponowano cysternę a następnie zaczęto czerpać wodę z pobliskiej rzeczki. Pożar w stanie ugaszonym przekazano protokołem mieszkańcowi budynku. Z uwagi na skalę zniszczeń budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji o czym poinformowano władze gminy. W czterogodzinnej akcji brało udział łącznie 22 strażaków z JRG Żyrardów, OSP: Bartniki, Grabina, Puszcza Mariańska, Żyrardów.

9 lutego 2017 r. ok. g. 23.30 na autostradzie A 2 na pasie w kierunku Łodzi samochód osobowy najechał na tył jadącej przed nim ciężarówki. Na szczęście podróżujący pojazdami nie odnieśli obrażeń, co stwierdzili obecni na miejscu ratownicy pogotowia. Półtoragodzinne działania 11 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Wiskitki polegały na zabezpieczeniu terenu działań, odłączeniu akumulatorów oraz na zakończenie przekazanie miejsca wypadku zarządcy drogi.

12 lutego 2017 r. ok. g. 10.57 w Żyrardowie przy ul. 1 Maja z mieszkania położonego na parterze w jednopiętrowym budynku wielorodzinnym wydobywał się gęsty dym. Przed przyjazdem na miejsce zastępów straży, dwaj mężczyźni opuścili mieszkanie i znajdowali się przed budynkiem. Obydwaj byli przytomni z podejrzeniem zatrucia dymem, jeden z mężczyzn doznał oparzeń twarzy i dłoni na powierzchni łącznej około 10 procent ciała. Pozostali mieszkańcy również opuścili budynek przed przyjazdem zastępów straży. Działania polegały na udzieleniu pomocy rannym przez zastosowanie tlenoterapii, założeniu opatrunków hydrożelowych, ułożeniu na noszach typu deska, zastosowaniu termoizolacji oraz udzieleniu wsparcia psychologicznego. Ranni zostali przekazani przybyłemu na miejsce zespołowi pogotowia. W lokalu odłączona była energia elektryczna. Działania gaśnicze polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu do wnętrza mieszkania. Mieszkanie zostało oddymione przy użyciu wentylatora osiowego. Pozostałe mieszkania w budynku zostały sprawdzone w celu upewnienia się czy nie ma w nich żadnych oznak pożaru. Poparzony mężczyzna z uwagi na skalę obrażeń został zabrany przez śmigłowiec LPR, drugi pojechał do szpitala karetką. W wyniku pożaru spaleniu uległo wnętrze mieszkania oraz stolarka okienna i drzwi. W ponad godzinnej akcji brało udział 12 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Żyrardów.

Pozostałe zdarzenia:

pożar śmieci, zadymienie – 4 zdarzenia

podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla – 1 zdarzenie

pomoc policji – 2 zdarzenia

zabezpieczenie lądowiska LPR – 1 zdarzenie/ oprac Piotr Grzelecki, PSP Żyrardów

Reklama