Kronika PSP Żyrardów

27 marca 2017 r. (poniedziałek) ok. g. 14.25 mieszkańcy budynku wielorodzinnego przy ul. 1 Maja w Żyrardowie zaniepokojeni zapachem spalenizny na korytarzu, wezwali na miejsce strażaków z JRG Żyrardów. Drzwi do mieszkania na parterze były zamknięte, strażacy dostali się do środka przez uchylone okno i wyprowadzili na zewnątrz dwie przebywające w środku osoby, którym do czasu przybycia pogotowia podano tlen. Dym wydobywał się z paleniska kuchni, którą wygaszono. Pomieszczenia przewietrzono a właścicielowi zakazano użytkowania pieca do czasu wykonania przeglądu kominiarskiego.

1 kwietnia 2017 r. (sobota) ok. g. 16.00 na drodze krajowej S8 w miejscowości Krze Duże miał miejsce wypadek dwóch samochodów osobowych. Pojazdy znajdowały się na drodze. Po przebadaniu poszkodowanych jedna osoba została zabrana karetką do szpitala. Strażacy zabezpieczyli i oznakowali miejsce zdarzenia oraz odłączyli akumulatory w pojazdach. Ruch odbywał się po jednym pasie w każdym kierunku. Rozlane płyny eksploatacyjne zebrano za pomocą sorbentów i po zabraniu pojazdów przez holowniki zakończono działania.

„STOP POŻAROM TRAW”

Wypalanie suchych traw niesie za sobą bardzo duże szkody i niebezpieczeństwo dla ludzi oraz przyrody.

Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku szczególnie w marcu i kwietniu. W 2016 roku mazowieccy strażacy odnotowali 4785 pożarów traw, co stanowi 26,5 proc. wszystkich pożarów na Mazowszu. Średnio wyjeżdżali do takich interwencji co 109 minut, a akcja trwała 54 minuty 35 sekund. W roku ubiegłym na terenie powiatu żyrardowskiego odnotowano 88 pożarów traw a w 2017 już – 23 zdarzenia z czego 15 w minionym tygodniu.

Przypominamy: Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

Reklama