Kronika PSP Żyrardów

W poniedziałek 17.07.2017 r. ok. g. 16,50 na ul. Girarda w Żyrardowie strażacy pomagali policjantom w sprowadzeniu z dachu 11 piętrowego wieżowca pięciorga dzieci. Cała akcja trwała niespełna 20 minut. Dziećmi po zejściu na ziemię zajęli się policjanci, którzy prowadzili dalsze czynności dochodzeniowe.

Tego samego dnia ok. 21.10 strażacy pomagali tym razem załodze pogotowia ratunkowego. Na boisku szkolnym przy ul. Narutowicza leżał chłopiec, który doznał urazu biodra i nie był w stanie samodzielnie się podnieść i poruszać. Strażacy weszli na płytę boiska udzielili mu pierwszej pomocy i na desce ratowniczej przetransportowali do karetki pogotowia, która po przebadaniu zabrała go do szpitala.

W środę 19.07.2017 r. ok. g. 07.32 na drodze krajowej nr 50 (obwodnica Żyrardowa) samochód dostawczy najechał na tył samochodu ciężarowego. W wyniku wypadku dwaj mężczyźni doznali obrażeń i strażacy, żeby ich uwolnić musieli użyć narzędzi hydraulicznych. Po udzieleniu pierwszej pomocy przekazano ich załodze pogotowia ratunkowego oraz przygotowano lądowisko dla śmigłowca LPR, który zabrał cięższej rannego do Warszawy. Ruch na obwodnicy został wstrzymany. Miejsce wypadku oznakowano, odłączono akumulatory w pojazdach a po zakończeniu ponad trzygodzinnej akcji miejsce wypadku przekazano zarządcy drogi. W akcji uczestniczyło 18 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Wiskitki.

W czwartek 20.07.2017 r. ok. g. 14.59 na DK 50 w pobliżu Mszczonowa doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Obydwaj kierowcy opuścili pojazdy o własnych siłach i nie odnieśli obrażeń. Jeden z pojazdów znajdował się na pasie zieleni poza drogą. Strażacy oznakowali miejsce wypadku, odłączyli akumulatory w pojazdach oraz zakręcili zawór LPG w jednym z samochodów. W ponad godzinnej akcji brało udział 11 strażaków z JRG Żyrardów i OSP Mszczonów.

W piątek 21.07.2017 ok. g. 12:48 na DK 50 w Mszczonowie przy wjeździe na drogę S8 samochód dostawczy najechał na tył samochodu ciężarowego. Droga została całkowicie zablokowana. Straż pożarna musiała uwolnić kierowcę samochodu dostawczego przy pomocy narzędzi hydraulicznych. W momencie ewakuacji przez straż, poszkodowany był przytomny, został przekazany załodze pogotowia i odwieziony do szpitala. Następnie uprzątnięto pozostałości oraz płyny eksploatacyjne. Akcja trwała ponad 4 godziny i brały w niej udział 4 zastępy straży w tym 1 zastęp z OSP Mszczonów, łącznie 11 strażaków. Miejsce zdarzenia przekazano pracownikowi GDDKiA.

W sobotę 22.07.2017 ok. g. 13:46 w Żyrardowie na ul. Józefa Mireckiego doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, osoby podróżujące pojazdami opuściły je o własnych siłach przed przybyciem straży. Kierowca pojazdu marki Renault uskarżał się na ból głowy i ból w klatce piersiowej po przebadaniu poszkodowany został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz zakręceniu zaworu butli z gazem. Akcja trwała ponad 4 godziny. Na zakończenie uprzątnięto z jezdni pozostałości po zdarzeniu. Na miejscu zdarzenia pracowało 6 strażaków z JRG Żyrardów.

W niedzielę 23.07.2017 ok. g. 6:40 na DK 50 (obwodnica Mszczonowa) na wysokości miejscowości Pogorzałki miał miejsce wypadek 3 pojazdów osobowych i busa. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 7 osób w tym dwoje dzieci. Najciężej poszkodowanego śmigłowiec LPR zabrał do warszawskiego szpitala. W likwidacji zdarzenia brało udział 7 zastępów straży pożarnej, 5 zastępów z JRG Żyrardów oraz 2 z OSP Mszczonów. na miejscu obecny był Komendant Powiatowy PSP w Żyrardowie. Droga była całkowicie zablokowana, akcja w której brało udział 22 strażaków, trwała ponad 6 godzin. Wypadek miał miejsce niedaleko miejsca w którym w ubiegłym roku zginęło troje dzieci. Jest to niebezpieczne miejsce na łuku drogi, gdzie jest przerywana linia i nie ma zakazu wyprzedzania. Osoby, które nie znają tej drogi bardzo często powodują niebezpieczne sytuacje (wyprzedzanie na zakręcie), które niejednokrotnie kończą się tragicznie tak jak to miało miejsce w roku 2016.

Po niedzielnej nawałnicy i ulewnym deszczu (23.07.2017 r.) strażacy interweniowali pięć razy przy powalonych i połamanych drzewach oraz jeden raz przy uszkodzonej linii energetycznej. Nie odnotowano zalań i podtopień domów i posesji.

Zdjęcia – archiwum KP PSP Żyrardów

Reklama